• Poznanie pracy pilota

     • 2 lutego nasze przedszkole odwiedził niecodzienny gość - pan Piotr - tata Kalinki i Teodora, wykonujący interesujący zawód pilota Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Opowiedział dzieciom wiele ciekawostek związanych z pracą pilota m.in kto wchodzi w skład ekipy ratunkowej, czym zajmuje się LPR. Za pomocą prezentacji multimedialnej przedszkolaki zobaczyły środek helikoptera, kokpit, miejsca lądowań itp. Pan Piotr opowiedział o swoim specjalnym ubiorze i jego elementach m.in okularach. Chętne dzieci mogły przymierzyć kask z całym jego wyposażeniem. Dziękujemy serdecznie za odwiedziny, wspaniałą opowieść i chęć podzielenia się z nami ciekawostkami pracy pilota.

     • Bal karnawałowy

     • Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było w dniu dzisiejszym w naszym przedszkolu, gdzie odbył się wielki Bal Karnawałowy.

      Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać królewny, księżniczki, pszczółki, kowboji i kowbojki, piratów, policjantów, Spider-Mana, Batmana, ... nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. W balu uczestniczyły dzieci z wszystkich grup. Wystrój sali wprowadził w radosny nastrój oraz zachęcał wszystkich do wesołej zabawy.

      Na tą wyjątkową okazję zaprosiliśmy do prowadzenia balu wodzireja, który zachęcał dzieci do tańca z przygotowaną muzyką, która była skoczna i rytmiczna . Tematem przewodnim była „Zimowa kraina”.

     • Wigilijka

     • Spotkania wigilijne we wszystkich grupach przebiegały w radosnej atmosferze, przy dźwiękach kolęd, wspólnym składaniu sobie życzeń, przepysznym obiedzie i świątecznych wypiekach. Oczywiście nie zabrakło także prezentów pod choinką. To był niezwykły czas, pełen uśmiechu dzieci.

     • Świąteczny koncert kolęd

     • 20 grudnia w naszym przedszkolu odbył się koncert "Hej, kolęda!".  To wydarzenie wprowadziło nas w świąteczny nastrój, a także pozwoliło zapoznać się z historią, wyglądem oraz brzmieniem instrumentu muzycznego - skrzypiec.

     • Wizyta Prezydenta Miasta

     • 19 grudnia nasze przedszkole odwiedził Prezydent Miasta Wodzisławia Śląskiego Pan Mieczysław Kieca.

      W tym szczególnym przedświątecznym okresie przeczytał naszym przedszkolakom opowiadanie "Dziadek do orzechów i król myszy". Było magicznie, było pięknie. DZIĘKUJEMY!

     • Świąteczne spotkania z rodzicami

     • Coraz bliżej święta, więc w naszym przedszkolu rozpoczęły się świąteczne występy. Misie wystąpiły  w "Świątecznych Jasełkach", Liski wystawiły inscenizację "Jak to aniołki miejsca szukały", Żabki wystąpiły w "Zimowym przedstawieniu", a aktorski tydzień zakończyły Kotki, wystawiając "Magię Świąt". Świąteczne spotkania z rodzicami wprowadzają w radosną atmosferę oczekiwania na Boże Narodzenie, rozwijają indywidualne predyspozycje i uzdolnienia dzieci, a także dają możliwość nabycia odwagi i śmiałości.

      Wszystkie dzieci świetnie poradziły sobie w odgrywaniu przydzielonych im ról, pięknie śpiewały, grały na instrumentach i tańczyły. Dla naszych aktorów należą się gromkie brawa!

     • Koncert Orkiestry Górniczej

     • Z okazji minionego święta Górników, całe przedszkole, dzięki zaproszeniu Przedszkola nr 19, miało okazję wziąć udział w koncercie Orkiestry Górniczej z kopalni Knurów-Szczygłowice. Występ został połączony z prezentacją munduru górniczego, znaczeniami pióropuszy ze stopniami górniczymi. Dzieci zostały zapoznane ze zwyczajem "Barbórkowym" i pasowaniem „Górniczy stan, hej niech nam żyje”. Przy dźwiękach orkiestry dzieci brały udział w zabawach oraz miały możliwość poznania różnych instrumentów.

     • Odwiedziny Świętego Mikołaja

     • 6 grudnia – jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie. Dźwiga swój worek niezmordowanie i każde dziecko prezent dostanie.

      Mikołaj przybył także do naszego przedszkola. Dzieci od rana podekscytowane czekały na specjalnego gościa. Przygotowały dla niego wiersze, piosenki, tańce, a gdy w końcu pojawił się w drzwiach sali, z radością go powitały. Każde dziecko (a nawet Panie!) otrzymało prezent i zrobiło sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem.

     • Dzień Misia

     • 25 listopada obchodziliśmy Dzień Misia. W tym dniu w naszym przedszkolu spotkały się misie małe, średnie i duże, brązowe, szare, różowe... a każdy z nich był wyjątkowy, kochany i mięciutki. Dzieci brały udział w różnych zabawach, częstowały się misiowym ciastem oraz z serdecznością przyjęły wyjątkowego gościa - uroczą pandę, która rozdała przedszkolakom upominki.

     • Dzień Praw Dziecka

     • 21 listopada w naszym przedszkolu odbyły się obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka ustanowionego z inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka. We wszystkich grupach wiekowych odbyły się tematyczne zajęcia, na których dzieci wypowiadały się na temat swoich praw i obowiązków.

      "Prawa dziecka" - Janusz Korczak

      Niech się wreszcie każdy dowie

      I rozpowie w świecie całym,

      Że dziecko to także człowiek,

      Tyle, że jeszcze mały.

      Dlatego ludzie uczeni,

      Którym za to należą się brawa,

      Chcąc wielu dzieci los odmienić,

      Spisali dla was mądre prawa.

      Więc je na co dzień i od święta

      Spróbujcie dobrze zapamiętać:

      Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,

      A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.

      Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi

      I mam prawo sam wybierać, z kim się będę bawić.

      Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,

      I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.

      Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami,

      Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.

      Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,

      Mam też prawo do tajemnic i własnego zdania.

      Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,

      A gdy różnię się od innych, to jest moja sprawa.

      Tak się tu wiersze poukładały,

      Prawa dla dzieci na całym świecie,

      Byście w potrzebie z nich korzystały

      Najlepiej, jak umiecie.

     • Uroczyste odśpiewanie hymnu...

     • Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w naszym przedszkolu o godzinie 11:11 uroczyście rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Dzieci ubrane na galowo, z kotylionami, flagami z dumą odśpiewały nasz narodowy hymn. Edukacja patriotyczna od najmłodszych lat pełni ważną rolę w rozwoju dzieci, umacnia więź z Polską, kształtuje świadomość obywatelską, uczy szacunku do wartości, symboli.

     • Bal z okazji Dnia Postaci z Bajek

     • Z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek przedszkolaki z grupy Misie i Kotki wzięły udział w bajkowym balu.

      Dzieci brały udział w zabawach wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, a podczas podróży pociągiem odwiedziły Babę Jagę, królową lodu Elzę oraz Kopciuszka. Rozwiązywały pozostawione w liście zadania. Były muzyczne zabawy ruchowe oraz prezentacja dziecięcych bajkowych przebrań. Dzieci bardzo dobrze znają bajki i świetnie radziły sobie z zadaniami.

     • Jesień malowana dźwiękiem

     • 4 listopada w naszym przedszkolu odbył się koncert "Jesień malowana dźwiękiem". Dzieci zapoznały się z budową i historią wiolonczeli, miały okazję wysłuchać kilku przepięknych utworów. Słuchanie muzyki wykonywanej na żywo pobudza wrażliwość dzieci oraz daje możliwość odkrycia w sobie powołania do nauki na wybranym przez siebie instrumencie.

     • Dzień Dyni u Lisków i Żabek

     • "Jak przyjemnie i wesoło, kiedy dynia krąży w koło - dynia tu, dynia tam, dynia krąży tu i tam!"

      Żabki i Liski poznały wielką różnorodność dyń i wzbogaciły swoją wiedzę na ich temat. Dzieci miały okazję przekonać się, jak smakują gofry dyniowe, a także wzięły udział w dyniowych zabawach ruchowych. Ten dzień przyniósł wiele niezapomnianych wrażeń!

     • Warsztaty z kuchni molekularnej

     • 25 października dzieci brały udział w warsztatach pt. "Kuchnia molekularna" prowadzonych przez pana Pawła z "Akademii Małego Kuchcika". Dzieci poprzez doświadczenia poznały właściwości ciekłego azotu oraz suchego lodu. Wszystkie grupy były przeszczęśliwe.

       

     • Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

     • 21 października dzieci z grup "Misie" i "Kotki" udały się do WCK, by wziąć udział w seansie filmowym w ramach programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Dzieci obejrzały cztery odcinki bajki opowiadającej o przygodach dziewczynki - Basi. Z ekranu płynęły do dzieci uniwersalne prawdy o wytrwałości w działaniu, konieczności pomagania innym, szacunku do pieniądza.